Bivsi "srpsko bosanski" general, kako na zapadu nazivaju pripadnike vojnih i paravojnih snaga koje su pocetkom 90.tih godina sistematski unistavale BiH, Stanislav Galic je, napokon, osudjen. Blaga presuda Medjunarodnog s Bivsi "srpsko bosanski" general, kako na zapadu nazivaju pripadnike vojnih i paravojnih snaga koje su pocetkom 90.tih godina sistematski unistavale BiH, Stanislav Galic je, napokon, osudjen. Blaga presuda Medjunarodnog suda u Haagu kojom se Galic osudjuje na 20 godina zatvora, iznenadila je ne mali broj politickih posmatraca, kriticara i novinara. Sva svjetska glasila, od petka, objavljuju misljenja i svjedocenja neduznih civila sto su 24 mjeseca podnosila generalovu "srednjovjekovnu" opsjedu Sarajeva.
Stanislav Galic, danas 60.godisnjak, predvodio je 18 hiljada razularenih pripadnika Romanijskog korpusa sto su ubijali ljude u tramvajima, bombardovali stambene zgrade, trgove. Njegovi "sniperi" su svakodnevno pucali u prolaznike; ljudi i zene su umirali cak, na pogrebima.
"Za trajanja opsjede grada na Miljacki, poginulo je 12 hiljada stanovnika, uglavnom Bosnjaka. Nastradalo je 1800 djece a 80 hiljada osoba je ranjeno."- podsjetio je sudija Alphons Orie, dodavsi : "Ni jedan gradjanin nigdje i nikada nije bio u sigurnosti! Elementi sto smo ih mi suci usvojili, nepobitan su dokaz kako je vodjena kampanja protiv civila sa nakanom da se isti teroriziraju. Galic je odabirao jacinu i ritam zlocina"!
Sudija Rafael Nieto Navia nije se slozio s osudom pa je trazio kaznu od 10 godina jer, navodno, dokazi podnijeti Medjunarodnom sudu ne potvrdjuju 100% tezu o namjernom unistavanju gradjana. Ali je istakao da je Galic mogao sprijeciti masakre i kazniti odgovorne, posebno za stradanja najmladjih, sistematski ubijanih pri igri.
General Stanislav Galic je uhvacen 20 decembra 1999 u Banja Luci i prvi je osumnjiceni kojeg je Medjunarodni sud osudio za opsjedu bosanskohercegovacke prijestolnice. Proces ovom "sijacu terora i strave" kako su ga novinari prisutni u Haagu, odavno, nazvali poceo je 3 decembra 2001 godine a trajao je do 9 maja 2002. Svjedocilo je 171 osoba, 15 vjestaka su dali izvjestaje o zlocinima a pokazano je hiljadu i po dokaznih predmeta.
Galic nije priznao niti prihvatio ni jednu optuzbu. Uprkos tome, pripisana mu je i tragedija na pijaci Markale, 5 februara 1994 godine u kojoj je zivot izgubilo 60 lica a ranjeno je stotinu osoba :"Raspolagali smo sa najnovijim dokazima i podacima pa je vecina clanova vijeca zakljucila kako je granata, uzrocnik eksplozije, ispaljena sa podrucja koje je kontrolirao Romanijski korpus"- pise u osudi.
Dzana Mujadzic