Narodno pozoriste u Bagdadu, popriste je jedinstvene kulturne manifestacije- prvog poslijeratnog teatarskog festivala. Devet konkurenata ucestvuju u programu :"Glumci su se ranije morali, radi stroge cenzure, izjasnjava Narodno pozoriste u Bagdadu, popriste je jedinstvene kulturne manifestacije- prvog poslijeratnog teatarskog festivala. Devet konkurenata ucestvuju u programu :"Glumci su se ranije morali, radi stroge cenzure, izjasnjavati i izrazavati pomocu simbolizma. Vrijeme je ,napokon, da se tekstovima vrati njihovo pravo znacenje", izjavio je iracki ministar kulture Mufid al- Jazairi. Visoki cinovnik nove vlade je precizirao kako je predstave izabrao savjetnik minisarstva, poeta Sadik Saagegh. "Drame i komedije davnih vremena posluzile su za osnovu ovog izbora jer su ih, godinama, razlicite cenzure zabranjivale pa nisu mogle biti predstavljene sirokoj publici. One sadrzavaju bogat dio irackog govornog i pisanog kulturnog naslijedja."- izjavio je pjesnik.
Prisutna je i domaca baletska trupa koja je predstavila iracki folklor ali i moderni balet /na nasoj fotografiji/, napisan u slavu Bagdada. Muziku je komponirao popularni Kazem al-Saher, sto zivi u inozemstvu.
Izvedbe su besplatne i uprilicavaju se u zgradi teatra, djelomicno srusenoj i izgorjeloj, vec od prvih bombardovanja. Festival je otvoren Cehovljevim "Concertom".
Ministar al- Jazairi je napomenuo kako je iracki teatar bio u "zlatnom dobu" u 50.tih, 60.tih i 70.tih godina proslog stoljeca prije nego je, doslovice, "udaren" represijom!
Sudeci po rijecima Fahira al- Obeid, direktora za pozorisna pitanja u ministarstvu kulture, "Festival pokazuje svijetu kako se Irak vraca normalnom zivotu".
Osim Narodnog i Rasidovog pozorista, aktuelno postoji oko desetak privatnih teatara u Bagdadu.
Dzana Mujadzic