Poznata na cetiri kraja svijeta, Nina Simone /70/ se ugasila proslog ponedjeljka, u francuskom gradicu Carry-le-Rouet, gdje je stanovala deset godina.
Rodjena u Tryonu /Sjeverna Karolina/, 21 februara 1933, pjevacica je najprije studirala klavir jer je zeljela postati koncertistica ali, zbog boje koze, odbijaju je na cuvenom filadelfijskom "Curtis Institute of Music".
Neuspjeh je nije obeshrabrio pa je posla sporednim putem prema slavi, sluzeci se jazzom, kojeg je smatrala klasicnom muzikom Afro-Amerikanaca.
Polozaj clanova njene zajednice nije bio jednostavan pa se poznata iterpretatorka, godinama, borila za gradjanska prava americkih crnaca.
Cak je ucestvovala u istoj politickoj kampanji sa Martinom Lutherom-Kingom. Tada je zahtijevala da je zovu pravim imenom Eunice Waynon jer je poput mnogih drugih postajala Amerikanka crne koze, sto zahtijeva pravo mjesto i status za svoj narod, u multikulturnim SAD.
Nina Simone je uspjela biti glasnogovornica ugnjetavanih jer je posjedovala ogroman talenat, mocan glas i svjetski ugled.
Cesto je isticala kako je postala upravo ono cemu su njena majka i gospodja Massirovich, profesorica klavira, tezile. Promijenila je ime u Nina, sto na spanjolskom jeziku znaci "mala" i Simone radi njene omiljene glumice Simone Signoret. Hitovi kao "Young, Giffted and Black", "Mississippi Goddam", "Why", "I Love's You Porgy", "My Baby Just Cares For Me" su obisli svijet, Nina Simone je tada imala samo 24 godine.
Vec 1974 pjevacica zapocinje dobrovoljni egzil koji se zavrsio ove nedjelje : najprije se nastanjuje u Liberiji sa 12.godisnjom kceri Lisom. Dvije godine kasnije bjezi od svog prijatelja, liberijskog politicara Dennisa u Evropu, boravi u Londonu i Parizu pa se vraca u Sjevernu Krolinu odakle odlazi zivjeti u Svicarsku gdje pokusava da se izlijeci od alkoholizma.
To joj nije smetalo da 1994 snimi originalni album "A Single Woman" i dozivi nezapamcen uspjeh. Cuvene su i njene interpretacije Sinatrinog uspjeha "My Way" te Brelovog "Ne napustaj me" /Ne me quitte pas/, potom Brassensove sansone "Nema sretne ljubavi" /Il n'y a pas d'amour heureux/ kao i hitova Bee Geesa, Beatlesa i Dylana.
Dzana Mujadzic