Cilj posjete delegacije Hrvatskog sabora Sarajevu je bio prosirenje suradnje dviju ravnopravnih susjednih drzava", kazao je potpredsjednik Hrvatskog sabora i sef delegacije Zdravko Tomac. Tokom posjete je dogovoreno formiranje stalnog medjuparlamentarnog izaslanstva koje ce poticati Vlade i sva druga tijela na rjesavanje problema, posebno ubrzanog povratka izbjeglica i ostvarivanja njihovih prava, te jacanje privredne suradnje. "Svi smo zakljucili da buducnost BiH, Hrvatske i cijele regije zavisi od toga koliko brzo ce se ljudi moci vracati kucama, koliko ce biti sigurni na cijeloj teritoriji BiH, koliko brzo ce se moci vracati u Hrvatsku i koliko cemo brzo rjesavati njihova imovinska, mirovinska i druga prava", kazo je Tomac. Po njegovim rijecima, postignuta je suglasnosti i o tome da se problemi moraju rjesavati na ustavan i zakonit nacin i da sve nesporazume treba rjesavati dijalogom, putem institucija sistema, a ne stvaranjem paralelnih institucija. On je jos jednom ponovio da se Hrvatska ni na koji nacin nece mijesati u unutrasnje poslove BiH.
Zdravko
Tomac
je kazao
da se
Hrvatska
ni na koji nacin nece mijesati
u unutrasnje poslove
BiH. Tomac je kazao da je hrvatska delegacija, tokom boravka u Sarajevu, cula razlicite ocjene o polozaju Hrvata u BiH. "Predsjednik HNI-ija Kresimir Zubak je kazao da je polozaj Hrvata bitno poboljsan, posebno odlucnoscu medjunarodne zajednice da krene u provedbu odluke Ustavnog suda BiH o konstitutivnosti i ravnopravnosti triju naroda na cijelom teritoriju BiH. U HDZ-u BiH smo culi dramaticna upozorenja i ocjene da je polozaj Hrvata bitno pogorsan, te da ce nastupiti dramaticno tezak polozaj ukoliko ostane odluka o nacinu izbora predstavnika u domove naroda", kazao je Tomac. On je istaknuo da BiH nije unitarna, nego drzava triju konstitutivnih naroda i da se prava svakog naroda ostvaraju u Domu naroda. Dodao je da nije moguce da BiH funkcionira ukoliko ce bilo ko mimo Ustava mijenjati ustavni polozaj bilo kojeg naroda.
"Insistiramo i dalje da tu pogresku treba ispraviti i da je to bitno nacelo, te da medjunardna zajednica upravo zato sto insistira na ustavnosti, zakonitosti i pravnoj drzavi i sama mora vrsiti promjene u skladu s Ustavom i zakonom", kazao je Tomac. "Ono sto nas zanima", dodao je on, "jeste da Hrvati ne odlaze iz BiH, jer je to interes ne samo Hrvata nego i svih naroda i da se stvore realni uvjeti da se Hrvati, kao i ostali vracaju svojim kucama". "Svi nasi sugovornici, ukljucujuci i predstavnike medjunarodne zajednice, slozili su se s nasom ocjenom da je BiH potrebno graditi na odluci Ustavnog suda BiH o konstitutivnosti, na konceptu pune ravnopravnosti gradjana i uz uvazavanje cinjenice da je BiH drzava triju ravnopravnih i konstitutivnih naroda, te da svako neuvazavanje te cinjenice BiH vodi u krizu", kazao je Tomac. Razgovarano je i o tome da Hrvatska aktivnije pomaze ukljucivanje BiH u medjunarodne institucije, posebno Vijece Evrope. "Informirali smo nase sugovornike da cemo rijesiti status bosnjacke manjine vrlo brzo ustavno u Hrvatskoj", kazao je Zdravko Tomac