Diplomatski savjetnici njemackog kancelara Gerharda Shödera, prvog ministra Luxembourga Jeana-Claude Junckera, francuskog predsjednika Chiraca i prvog covjeka belgijske vlade Guya Verhofstadta, sastali su se jucer u Bruxellesu radi pripremanja Samita o evropskoj odbrani, predvidjenog za 29 april.
Neslaganja sa SAD zbog napada na Irak kao i djelatnosti oko Konvencije su ih uvjerili kako je za EU neophodno pripremanje ozbiljnog projekta odbrane Starog kontinenta. Projekt je otvoren svima koji u njemu zele ucestvovati a bice pozvani Javier Solana, u svojstvu predsjednika Savjeta za vanjsku politiku i zajednicku sigurnost ali i Costas Simitis, grcki prvi ministar, kao sadasnji predsjednik Unije.
"Cetvorica" su odlucili, na aktuelnom nivou dogadjaja, napredovati samostalno jer se cuvaju - blokade. Istovremeno primaju i druge koji bi im se mogli pridruziti- "in extremis"!
Predstavnici cetiri evropske drzave, u sadasnjem stadiju nastoje organizirati sradnju "izvan ugovora", slicnu Scheningenskom prostoru te smatraju kako uvijek ima vremena za ukljucenje sporazuma, odmah po stvaranju nove Konstitucije sto je obradjuje Konvencija, pod vodjstvom Valéry Giscarda d'Estainga.
Svesrdno se predlaze pritisak na Konvenciju posto moze omoguciti, ako ne stvaranje zajednicke odbrane, onda ustanovljenje jace misije cuvanja ili vracanja mira te osnivanje evropske vojne agencije koja bi koordinirala kupnju i istrazivacke akcije pa osnazila klauzulu zajednicke solidarnosti protiv terorizma. Belgijanci i Francuzi se zalazu za odredjivanje objekata i iznalazenje uvijeta za placanje naoruzanja.
Sve bi to bilo praceno preciznom administracijom i detaljnim statistickim podacima. Bruxelles zahtijeva zajednicko upravljanje i vodjenje "evropskih operacija".
Belgijanci se bore za integriranu komandu, sto jos nije postignuto sa "projektnom snagom" od 60 hiljada osoba koje Unija mora postaviti. Nijemci zele usavrsavanje vec postojecih struktura kao sto je "Eurotijelo".
Dzana Mujadzic