Zbog uvijek liccnog stava u donossenju vanjskopoliticckih odluka, koje sstite iskljuccivo americcke interese, stanovnici EU vema su negativno ocijenili novog americckog predsjednika Dzordz Bussa (George Bush) u najnovijem ispitivnju javnog mijenja u zemljama Unije?
Sstokholm (Stockholm), 17.08.01.- Ljudi koji zzive u zemljama EU veoma su kriticcki raspolozzeni prema novom americckom predsjedniku Dzordz Bussu (George W Bush) i njegovoj vanjskoj politici. Do ovog zakljuccka dosslo se nakon najnovijih ispitivanja javnog mijenja koja su uradili poccetkom mjeseca avgusta Pju Risrcc Centar (Pew Research Center) iz Vassingtona (Washington) u saradnji sa novinama Internessnl Herald Tribujun (International Herald Tribune) u nekim zemljama Unije.
Ccak 70 procenata, od 4.000 ispitanika, koja su obavljena u Njemacckoj, Francuskoj, Velikoj Britaniji i Italiji imali su negativno missljenje o mladjem Bussu koji se u donossenju odluka rukovodi samo ?liccnim interesima?, bili su missljenja ispitanici.
U samom vrhu evropskih zamjerki Bussu stoji da oni nisu zadovoljni ni njegovim trenutnim odnosom naspram krize na Zapadnom Balkanu i stalnim Bussovim nastojanjima o smanjenju, pa i povlaccenju americckih vojnika i trupa iz Bosne i sa Kosova.
Ispitanici smatraju da novi americcki predsjednik u donossenju svojih odluka uvijek polazi samo od americckih interesa te da zna mnogo manje o Evropi i situaciji u ovom dijelu svijeta od ranijih americckih predsjednika.
Evropljani su najvisse negativno raspolozzeni prema Bussu zbog njegovog nepristupanja Ugovora iz Kjota (Kyoto) koji sadrzzi smanjenje ispusnih sstetnih gasova i pojaccan rad na poboljssanju zasstite ccovjekove okoline. Buss (Bush) je ovaj ugovor odbio i na posljednjem susretu sa ccelnicima EU u Geteborgu (Göteborg) pred okupljenim novinarima izjavio da ne mozze ichi protiv interesa americckih industrijalaca. Cijena njegovog protivljenja je svakodnevna promjena u klimatskim sferama koje ccesto nanose sstete i pogadjaju zemlje koje nikada ranije nisu bile izlozzene velikim poplavama, sussama i orkanskim vjetrovima. Bez pristupanja SAD, kao vodeche industrijske zemlje svijeta, ovom ugovoru, dogovor ostalih zemlja iz Kjota (Kyoto) je ?mrtvo slovo na papiru?.
Po ovom pitanju samo jedan od deset ispitanika u Velikoj Britaniji i Njemacckoj podrzzava Bussa i njegovo protivljenje americckoj saradnji i pristupanju Ugovora iz Kjotra (Kyoto).
Drugi veliki minus Bussu dali su ispitanici zbog njegovog insistiranja na razvoju odbrambenog anti-balisticckog raketnog sistema koji che, po missljenju anketiranih, voditi novoj utrci velikih sila u naoruzzanju, ssto che se pak, ponovo, negativno odraziti na cijelo ccovjeccanstvo.
Tako je u konaccnom zbiru samo trechina ispitanika u Velikoj Britaniji i Italiji odgovorila da imaju odredjeno povjerenje prema americckom predsjedniku i njegovom odnosu naspram rjessavanja svjetskih globalnih pitanja.
Njemci su bili najvisse blagonakloni, a 51 procenat ispitanika imao je povjerenja u ukupni ?kapacitet? Dzordz Bussa.
Miralem Pervizovich