Svjetska stampa je ostro osudila francusku nakanu ocuvanja stereotipnog nacina integracije imigranata, doslih iz muslimanskih zemalja. Radi se o aktuelnom pravnom zabranjivanju nosenja "islamskog sala" jer, izgleda, to ugrozava "laicki zakon" i republicke Svjetska stampa je ostro osudila francusku nakanu ocuvanja stereotipnog nacina integracije imigranata, doslih iz muslimanskih zemalja. Radi se o aktuelnom pravnom zabranjivanju nosenja "islamskog sala" jer, izgleda, to ugrozava "laicki zakon" i republicke vrijednosti potomaka starih Gala.
Tako britanski "Guardian" odgovara na zakljucke Stasijeve komisije- pitanjem :" Predloziti zakon sto jos vise marginalizira muslimansku zajednicu u Francuskoj/najbrojniju u Evropi/, sto je vec u nezgodnom polozaju, nece li dovesti do spoznaje kako je nemoguce biti Francuz i musliman, pogotovu sto je u ovoj zemlji ispoljena tendencija brojnih hriscana ka promjeni religije i prihvatanju islama? Podrzavajuci anglosaksonski model sto ne nastoji negirati postojanje zajednica, dnevnik primjecuje, u francuskom izvjestaju neuspjeh "republickog sistema imigracije", koji je suprotan sa drugim zemljama, oslanjajuci se na "ideju da etnicka i religiozna zajednica mogu biti priznate, te prihvacene sa njihovima posebnostima je- nemoguc"!
Alzirski liberalni dnevnik "Liberté" u prvi plan stavlja poseban karakter prepoznatljivih znakova islama, sposobnih da potresu francusku "dogmu laiciteta".
"El Mundo", u kojem su objavljene fotografije razlicitih nacina nosenja sala na glavi, pise : "Primjetljivo je kako marama predstavlja jedini vjerski znak koji izaziva nemire. To sto mnogi muslimani ali i oni koji nemaju nikakve veze s islamom nose oko vrata privjesak "Khamsa"/Fatimina ruka/, drugi sto se ne odvajaju od "raspeca" odnosno zidovske "kippe" ne smetaju. Ali sal, dodaje se u komnetru "El Munda", predstavlja i politicku pripadnost. U zakljucku pise :"Cekajuci da francuska predgradja i siromasne cetvrti gradova prestanu biti geta, islamisti "glodju" prostore napustene od strane jednog, izvjesnog "republickog andjelizma".
Njemacki nedjeljnik "Spiegel" se nada da ovakva, tipicno francuska teatralna paranoja, nece dovesti do konflikta s islamom. Stanje bi se moglo porediti sa dobom kada je zakon iz 1905 godine uzrokovao ostru rapravu izmedju katolicke crkve i francuske drzave.
"Berliner Zeitung" se cudi kako niko ne vidi u toj "zabrani nosenja marame u skolama i univerzitetima, ocit simptom neuspjele integracije muslimana koji se osjecaju napusteni pa se okrecu vjerskim ustanovama".
Bice da mnogima jos nije jasno da je Francuska zemlja posebnosti te se, ovdje, sve radi sto drugdje nije moguce!
Dzana Mujadzic