Gotovo sva francuska sredstva javnog informiranja, jos od ponedjeljka, neprestalno pisu i podsjecaju gledaoce, slusaoce i citatelje na licnost Alije Izetbegovica.
Bivsi vodja Bosnjaka i "otac nezavisnosti" prikazan je, napokon, u pravom svjetlu, posto su ga ranije francuski mediji okarakterizirali kao "ubijedjenog nacionalistu, odnosno islamistu". Danas su te klevete i dezinformacije ispravljene posto se i u "Libération", najpopularnijem dnevniku Hexagona, moze procitati :"Pod svojom vjecitom, plavom "beretkom", s upalim licem, Alija Izetbegovic je izgledao kao da nosi tragediju bosanskih Muslimana /sa velikim M/ jer se radi o jednom narodu, nazvanom tako po Titovoj odluci, u federalnoj i socijalistickoj Jugoslaviji. Nacin da se obiljeze ti islamizirani Slaveni u otomanskoj epohi, odjednom postali drugaciji od pravoslavnih Srba i Hrvata-katolika. Mnogi su ga zvali "Dedo", sa mnogo njeznosti jer je Izetbegovic bio i ostao simbol bosnjackog otpora 1992- 1995, protiv srpskih ultranacionalista, predvodjenih Milosevicem ali i onih hrvatskih, na cijem se celu nalazio Tudjman". / Marc Sémo/. Bernard Henri Lévy je jos 2000 godine u "Le Monde"-u napisao dopadljiv i dirljiv tekst pod nazivom "Testament Alije Izetbegovica" koji je cuveni dnevnik, nanovo objavio na udarnim stranicama. Ovaj knjizevnik, filozof i dobar poznanik bivseg bosnjackog predsjednika pise :" To je covjek koga sam volio. Tu humanost, dobrotu, njeznost, nacin, kako govorase Malraux, ucesca u ratu koji nije htio ali koji je, ipak, dobio, te skrupule koje su me odmah na pocetku spojile sa tim anti-ratnikom. Ali ne dohvatamo li, istovremeno, i greske licnosti? Nije li ga, upravo ta skrupuloznost, ogromna odmjerenost, sprijecila da se pobuni protiv tutora te pokaze licnu uzvisenost te preinaci svoje postojanje u -sudbinu"?U "post scriptumu" filozof naglasava :"Kada sam pitao bosnjackog predsjednika kakvo znacenje ima napustanje politicke scene, 8 dana nakon njegovog "krvnika" Slobodana Milosevica, on mi je ovako odgovorio : "Uvijek sam se potajno nadao da cu otici nakon Milosevica i Tudjmana; priznacete, da sam to postigao-bilo je "pet do dvanaest" ali sam dobio opkladu- ona je simbolicna ali je ostvarena"! Nije li ga, upravo ta
skrupuloznost,ogromna odmjerenost, sprijecila da se pobuni
protiv tutora te pokaze licnu uzvisenost pa preinaci svoje
postojanje u- sudbinu?
"Objekt sudske istrage"
Vijesti agencije "France Presse" manje su uvidjavne posto je za njih "Heroj sarajevske opsjede nosio crnu "beretku" za trajanja "crnih godina" te je bio "umjereni nacionalista", cije su izjave cesto imale dvostruko znacenje. Agencijski novinari isticu kako je partija koju je osnovao i nazvao "Demokratske akcije" redovno optuzivana od "medjunarodne zajednice", kao kocnica Daytonskih sporazuma i djelovanja protiv vracanja ne muslimanskog zivlja u Sarajevo.
Desno orijentirani "Le Figaro" istice kako su 150 hiljada bosanskih muslimana /ovaj puta sa malim m/ svecano odali poslijednju pocast njihovom vodji. Podvuceno je da je oko 500 autobusa dovezlo
Bosnjake iz Hrvatske i Slovenije te iz glavnog muslimanskog uporista u RS, nazvanog- Bihac!
Brojna francuska glasila nisu zaboravila citirati rijeci glasnogovornice Medjunarodnog tribunala iz Haaga, Florence Hartmann, sto je izjavila kako je preminuli bosnjacki vodja bio "objekt ankete" radi izvjesnih, nepotvrdjenih optuzbi koje su ga ucinile "sumnjivim"! Samo, glasnogovornica je istakla kako Alija Izetbegovic nije bio, zvanicno optuzen, ni za kakav zlocin. Nije poznato da li su pretrage prestale, nestankom bosnjackog leadera. Receno je kako u BiH srijeda nije proglasena "danom nacionalne zalosti" radi neslaganja srskih predstavnika. Svi su, sa mnogo cudjenja, citirali rijeci lorda Ashdowna :"On je bio otac svoga naroda i posvetio se, iskljucivo prezivljavanju a zatim stvaranju moderne BiH".
Poznati nedjeljnik "Le Nouvel Observateur" je objavio vijest Alexandra S. Dragicevica. Pomenuti nije zaboravio istaci kako je masa, kojoj se pridruzio sin umrlog vodje, vikala :"Allah je veliki"!
Francuski mediji su zakljucili da je lokalni izbor bivseg ministra vanjskih poslova, Hervéa de Charette, vise "nego sretan", uz prisustvo genrala Philippe Morillona, nekadasnjeg poglavara mirovnih snaga FORPRONU, te predsjednikovog prijatelja Lévya, da odu na sahranu u Sarajevo.
Dzana Mujadzic