Postavljanjem temeljnih stupova pjesackog mosta preko Miljacke i predstavljanjem arhitektonskog projekta buduceg muzeja suvremene umjetnosti, u Sarajevu je u nedjelju promoviran pocetak realizacije najambicioznijeg poratnog kulturnog projekta na podrucju jugoistocne Europe.
Projekt pod nazivom "Ars Aevi" zamislila je skupina kulturnih entuzijasta u Sarajevu ratne 1992. godine a pripreme za njegovu provedbu u proteklih deset godina aktivno su pomagali veliki gradovi Italije poput Milana, Rima, Venecije i Firence te UNESCO.
Najcuveniji zivi arhitekt danasnjice Renzo Piano, koji je i izradio projekt buduceg muzeja suvremene umjetnosti u Sarajevu, na svecanoj ceremoniji odrzanoj u glavnom gradu BiH kazao je kako je zamisao o "muzeju u nastajanju" koja nece imati vremenskih rokova niti ogranicenja svjestan izbor ali i proizvod trenutacnih okolnosti.
"Da je samo do nas, mi bismo ga odmah sagradili", kazao je Piano, dodavsi kako su upravo postojece poteskoce ogroman izazov kako za njega tako i za sve druge sudionike projekta.
Arhitektonski studio "Renzo Piano Building Workshop" dao je prvi i mozda najznacajniji doprinos izvedbi tehnickog dijela projekta Ars Aevi tako sto je besplatno izradio projekt buduceg muzeja i pjesackog mosta koji ce ga povezivati s jednom sarajevskom urbanom zonom, naseljem Grbavica.
Na svecanosti u Sarajevu predstavljena su i prva dva od buducih 160 stupova na kojima ce biti postavljen buduci muzej.
"Svaki od tih 160 stupova za nas je stup nade", kazao je cuveni talijanski arhitekt na cijem se popisu radova, uz brojne druge, nalaze i projekti Auditorija u Rimu, redizajna Potsdamer Platza u Berlinu, zracne luke Kansao u Osaki ili pak centra Pompidou u Parizu.
Uporedo s radom na projektu sarajevskog muzeja Piano je projektirao i buduci arhitektonski simbol Londona - neboder od sezdest i pet katova u obliku obeliska a na natjecaju "The New York Timesa" bio je pobjednikom s projektom nove poslovne zgrade ovih novina.
Vise europskih zemalja do sada je doniranjem razlicitih umjetnickih djela suvremenih autora takodjer pomoglo projekt Ars Aevi.
U riznicama koje koristi sadasnji Historijski muzej BiH tako je vec pohranjeno 120 radova razlicitih autora a vrijednost ovih donacija procijenjena je na sedam milijuna dolara.
Direktor projekta Ars Aevi Enver Hadziomerspahic procjenjuje kako ce razliciti objekti u kojima ce biti smjesteni ovi i drugi eksponati koji se prikupe zapremati izmedju sest i sedam tisuca cetvornih metara prostora.
Oni bi ujedno popunili u ratu potpuno devastirani prostor u neposrednoj blizini Zemaljskog muzeja BiH cime bi postali sponom izmedju starog i novog dijela grada.
Izvedba cijelog projekta mogla bi stajati oko 40 milijuna maraka a njega ce financirati sponzori i UNESCO.
Zamjenik direktora UNESCO-a Munir Bouchenaki koji je u nedjelju takodjer boravio u Sarajevu potvrdio je potporu ove organizacije sarajevskom projektu muzeja moderne umjetnosti.
"Ovaj projekt slijedi nacela UNESCO-a jer ce buduci muzej objediniti kulturne razlicitosti iz cijelog svijeta. Krajnji rezultat bit ce upravo ono sto mi zelimo a to je dijalog razlicitih civilizacija", kazao je Bouchenaki.
Generalni direktor UNESCO-a Koichiro Matsura koji je pocetkom lipnja boravio u Sarajevu takodjer je posjetio buducu lokaciju muzeja suvremene umjetnosti i pri tom je izjavio kako ce nova gradjevina svakako biti simbolom povezivanja drzava jugoistocne Europe.