Maurice Pialat se ugasio prosle nedjelje ostavivsi pusto i prazno zavidno mjesto najboljeg i najtalentovanijeg reditelja francuskog realistickog filma. Naslijednik Jeana Renoira, ovaj poeta stvarnosti uzimao je sadrzaje iz zivota te ih bez uljepsavanja, znalacki, prenosio na filmsko platno. Kao niko prije njega, Pialat je umio oslikati svakidasnjicu malih ljudi, pogotovu zena, koje je snimao- duginim bojama. Rijetko koji reditelj njegove generacije se unosio u detaljnu analizu zenske psihologije i prezivljavanja, te nije iznenadjujuce sto su glumice kao Isabelle Huppert ili Sandrine Bonnaire, ostale sa njim do poslijednjeg daha.
Pialat je rodjen 31avgusta 1925 u Cun Ihat, malom naseoku pokrajine Auvergne i sa dvije godine dolazi sa roditeljima, propalim trgovcima, u parisko predgradje Courbevoie. Podize ga baka pa je djecak cesto sam sto mu pomaze da posmatra okolicu : siromastvo stanovnika i njihovu borbu za opstanak; sto je danas tesko zamisliti jer na blatnjavim terenima i radilistima reziserovog djetinjstva, sada se dizu visoka, moderna zdanja od stakla i metala! Gimnazijalac za vrijeme rata, Pialat studira slikanje na cuvenoj Skoli Lijepih Umjetnosti i cak izlaze sa poznatim Bernardom Buffet. Ali paleta mu ne dozvoljava da si obezbjedi pristojnu egzistenciju i on, vec pedesetih godina prosloga vijeka snima kratke filmove, amaterskom kamerom. Vec 1960, skrece paznju kritike sa dokumentarnim filmom "Ljubav postoji"! Ali mora cekati devet godina da bi snimio prvi dugometrazni film koji je nazvao :"Golo djetinjstvo". Sa 44 godine napravio je odu malom djecaku iz prihvatilista, ispricavsi istinitu pricu djece bez roditelja, te dobio nagradu "Jean Vigo". Tri godine kasnije, nakon uspjesne tv-serije :"Drvena kuca", Maurice Pialat snima :"Necemo ostariti zajedno", magistralnio djelo o raskidu jedne ljubavne veze. Zahvaljujuci rediteljevom licnom iskustvu, njegov glavni protagonista Jean Yanne, dobio je "Zlatnu Palmu" na Festivalu u Cannesu. Karijera ovog sineaste, kratka i intenzivna, tokom koje je snimio samo desetak djela je zapanjujuce bogata i raznovrsna. Pomenimo samo film "Loulou", s kojim je Gerard Depardieu postao "star", uz pratnju vec slavne Huppert u ulozi izgubljene pripadnice francuske moderne burzoazije."Pod satanskim Suncem" je naziv kontroverznog ostvarenja za koje je Pialat dobio "Zlatnu Palmu" za reziju 1987 godine. Ostvarenjem "Van Gogh" postiglo je svjetsku slavu i osvojilo "Cesara" u Parizu.
Zadnji film, snimljen prije sedam godina, opet prica o djetinjstvu i naslovljen je :"Stari djecak". Za ovog slikara koji je kamerom slikao zivot vrijedi stara izreka-"U svakom, pravom, covjeku je dijete"!
Dzana Mujadzic