Sustav koji se koristi zvukom kako bi otkrio maligne nakupine duboko u tkivu grudi mogao bi mnoge žene u svijetu poštedjeti traume kirurškog izvođenja biopsije.
Tehnika se razvija u laboratorijama američkog sveučilišta Duke, koje se nalazi u gradu Durhamu u američkoj saveznoj državi Sjevernoj Karolini, a koristi se ultrazvukom, kako bi razlučila maligno od benignog tkiva mjerenjem njihove elastičnosti. Danas se sumnjive nakupine otkrivaju rendgenskim mamogramima, ultrazvukom ili fizičkim pregledom - no sve te metode mogu samo ustanoviti da li nešto postoji ili ne. Jedini način kojim se može ustanoviti da li je pronađena nakupina maligna ili ne je biopsija - Kirurško odstranjivanje komadića nakupine. U Sjedinjenim Državama biopsije koje su obavljene na benignom tkivu danas se kreću između 60 i 80 posto svih takvih zahvata. Slična statistika je i u Europi.
Do sada nije bilo metode koja bi pokazala mehanička svojstva tkiva, osim same biopsije. Znanstveni tim s Duke sveučilišta promatrao je ponašanje kvržica pri pregledu pomoću ručnnog ultrazvučnog uređaja te ustanovio da različite vrste tkiva na mehaničke podražaje reagiraju različito, a razlika se vidi na ekranu ultrazvuka. Maligne i benigne lezije reagiraju na pritisak različito te zauzimaju stari oblik različitom brzinom. Njihov uređaj koristi se kombinirano ultrazvučnim valovima niske i visoke energije za otkrivanje kvržica (vidi sliku). Jači pritisak ultrazvuka više energije stvara silu koja pomiče tkivo za 10 do 15 mikrometara, a o njegovoj čvrstoći ovisi kako će na to reagirati. Čvrtsoća tkiva je obrnuto proporcionalna broju pokreta što se može izračunati uz pomoć ultrazvučnih zraka. Ti podaci mogu se iskoristiti za razlučivanje benignih od malignih lezija.
Uređaj koji su konstruirali stručnjaci s Duke sveučilišta tako se može iskoristiti za otkrivanje benignih kvržica bez biopsije, a može se jednostavno koristiti uz standardne ultrazvučne uređaje. Tehnika je osim toga i potpuno sigurna jer udar ultrazvučne zrake visoke energije traje tek jednu milisekudnu i djeluje tek na vrlo malu površinu tkiva. To znači da se tkivo ne može brzo zagrijati. Ako se taj uređaj poboljša toliko da s potpunom sigurnošću može otkriti sve anomalije u tkivu, i maligne i benigne, bit će više nego koristan. Do tada biopsija će biti i dalje najučinkovitija tehnika za otkrivanje raka grudi