Postovani u prilogu je reagovanje Svjetskog saveza dijaspore Bosne i Hercegovine na jos jednu izmjenu Zakona o drzavljanstvu Bosne i Hercegovine sto pokazuje da se Zakon o drzavljanstvu moze mijenjati i bez promjene Ustava Bosne i Hercegovine (do sad je mjenjan dva puta).
Takodje ovo pismo pokazuje da je regulisanje dvojnog drzavljanstva nasih gradjana politicko a ne zakondavno pitanje. Nazalost od Dejtona do sada ono "zahvaljujuci" nasim politicarima nije skinuto sa dnevnog reda.
Molimo Vas da ovo reagovanje SSDBIH objavite u Vasim cijenjenim medijima kako bi cjelokupna bosanskohercegovacka javnost saznala da ovo goruce pitanje naseg iseljenistva nijedna dosadasnja vlast nije rijesila. PREDMET: Zakona o državljanstvu BiH (dvojno državljanstvo)
Birmingham, 23. 09. 2010.
Uredu Visokog predstavnika OHR-a u BiH,
G-dinu, Visokom predstavniku Valentinu Incku (Inzko)
Vaša Ekselencijo,
Visoki predstavniće OHR-a, gospodine Incko (Valentin Inzko), obraćamo vam se povodom vaše incijative da se Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o državljanstvu BiH, a kojeg ste Vi je proglasili 18. septembra 2009, a kojim su utvrđene mogućnosti promjene entitetskog državljanstva za državljane BiH s prebivalištem u Brčko Distriktu BiH te precizirani uslovi za sticanje bh. državljanstva za osobe rođene u inostranstvu, a čiji je jedan od roditelja tada bio državljanin BiH, stavi na raspravu i usvajanje na sjednici Vjeća ministara BiH održanoj 14 septembra 2010 godine.
Vaš prijedlog, posije godinu, Vijeće ministara BiH je usvojilo i utvrdilo vaš prijedlog.SSD BiH pozdravlja vašu incijativu, što na ovaj način omogučujete da se djeca rodjena van BiH uvedu u evidenciju državljana BiH.
Medjutim, moramo napomenuti da se SSD BiH više puta dosada pokretao incijativu da se u tom istom Zakonu o državljanstvu BiH promjeni klauzula kojom se gradjanima BiH koji žive van BiH dozvoli pravo da imaju dvojno državljanstvo, odnosno da ne gube državljanstvo BiH ako steknu državljansto neke druge države.
Ovakva odluka je preinačena i produžena na incijativu bivšeg Visokog predstavnika, gospodina Padia Ašdauna (Paddy Ashdown), do 2013 godine.
Naime, moramo da istaknemo, po zna koji put , da mnogi naši gradjani koji žive van BiH, a koji su po različitim pravnim osnovama stekli prava da posjeduju državljanstvo država u kojim sada žive, žele da zadrže i državljanstvo svoje države iz koje potiču.
Na sve naše incijative koje je SSD BiH pokretao i upućivao na sve relevantne adrese u BiH, a takodje i na kancelariju visokih predstavnika OHR-a u BiH, uvjek su nam stizali suhoparni odgovori da se to pitanje može mijenjati samo izmjenom Ustava BiH.
Zaista neshvatljivo.
Evo, i ovaj Vas primjer itekako pokazuje da se to može uraditi i bez izmjena Ustava BiH, ali kako izgleda da to zavisi od toga ko pokreće tu incijativu.
Vaša visosti, Visoki predstavniće OHR-a, gospodine Incko, ovo nije prvi put da se Zakon o državljanstvu mijenja na sličan način, ali opet bez promjene Ustava BiH Ranije je, to uradjeno kad se vršila provjera državljanstva naturalizovanim licima.
Postavlja se pitanje:
,,Da li se ovo šalju signali dijaspori BiH da dvojno državljansto nije političko pitanje ili bilo kakvo drugo pitanje koje bi bilo toliko aktualno?”
Aktualne političke vlasti i dalje ostaju pri svojoj suhoparnoj odluci da se dvojno državljanstvo može postići i ozvanićiti samo bileteralnim sporazumima izmedju država u kojima žive gradjani BiH, a koji su po sili zakona stekli pravo da posjeduju državljanstvo tih država.
Postavlja se pitanje:
,, Da li je pred Opšte izbore u BiH bila potrebna ovakva opstrukcija kojom se pokazuje da se Zakon o državljanstvu BiH može mijenjati na prijedlog Visokog predstavnika, a koji je Vijeće ministara BiH jednoručki prihvatilo!” Isto tako postavlja se pitanje:,, Zašto Visoki predstavnik, G. Incko, ne uputi i jedan takav prijedlog kojim bi se onemogućili sve te birokratske norme koje koce da se promjene, ti suhoparni (članovi 4 i 17 Zakona o državljanstvu Bosne i Hercegovine ''Službeni glasnik BiH'', broj 13, od 26. avgusta 1999. godine) i dozvoli dvojno državljanstvo gradjanima BiH koji žive van BiH ili se značaj dijaspore svodi na margine dnevno političkih interesa ili je dijaspora važna samo u sferi ispomoći BiH!”
S poštovanjem
G.O. SSDBiH
Zaim Pašić
predsjednik