Sarajevo, 18. oktobar, 2010 – Prvo sveobuhvatno istraživanje javnog mnijenja o pravima intelektualnog vlasništva u Bosni i Hercegovini (BiH), provedeno je od strane USAID-ovog Projekta zaštite prava intelektualnog vlasništva u BiH (IPR projekat) u saradnji sa agencijom Prizma Istraživanja. Istraživanje je pokazalo da zaštita patentnog prava, prava žiga i drugih oblika prava intelektualnog vlasništva ima značajan uticaj na privredu i privlačno poslovno okruženje. Istraživanje je također pokazalo zabrinutost javnosti radi prisutnosti krivotvorenih proizvoda - više od 60% građana izražava zabrinutost da krivotvoreni proizvodi mogu narušiti zdravlje i sigurnost ljudi.
IPR projekat je proveo kvantitativno i kvalitativno istraživanje sa ciljem razvoja komunikacijske strategije čija implementacija će doprinijeti povećanju nivoa svijesti, znanja i promjene stavova o pravima intelektualnog vlasništva. Istraživanje je obuhvatilo više od 1.400 građana, predstavnika malih i srednjih preduzeća, akademskih i naučno-istraživačkih institucija te medija iz Federacije BiH, Republike Srpske i Brčko Distrikta. Ključni nalazi pokazuju da:
Zaštita prava intelektualnog vlasništva doprinosi povećanju udjela na tržištu i smanjenju troškova proizvodnje
21% kompanija koje su imale iskustva sa pravima intelektualnog vlasništva smatraju da ono doprinosi smanjenju troškova proizvodnje, povećanju povjerenja potrošača, većem izvozu i povećanju učešća na tržištu.
68% kompanija nije upoznato sa postojanjem zakona koji regulišu ovu oblast i ukoliko bi želili zaštiti neki od oblika ovog prava nisu upoznati kojoj instituciji se potrebno obratiti.
Pojava krivotvorenih proizvoda u prehrambenoj, hemijskoj i farmaceutskoj industriji izaziva zabrinutost građana
45% građana smatra da je zaštita prava intelektualnog vlasništva važna za BH ekonomiju.
60% ispitanika je zabrinuto zbog krivotvorenja proizvoda u oblasti hrane, hemijskih i farmaceutskih proizvoda jer to može dovesti do ugrožavanja zdravlja i života ljudi.
71% ispitanika vjeruje da se zakoni iz oblasti zaštite intelektualnog vlasništva ne provode u BiH.
Finansiran od strane Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), Projekat zaštite prava intelektualnog vlasništva u BiH ima za cilj jačanje kapaciteta Instituta za intelektualno vlasništvo u BiH i podizanje nivoa svijesti i znanja o značaju prava intelektualnog vlasništva. Efektivna zaštita prava intelektualnog vlasništva je ključna za integraciju BiH u Evropsku Uniju, ispunjavanje uslova za punopravno članstvo u Svjetskoj trgovinskoj organizaciji,kao i za privlačenje stranih investicija, stvaranje novih radnih mjesta, zaštitu zdravlja potrošača kao i upravljanje ekonomskim razvojem zemlje.
Do danas je Vlada SAD-a, putem USAID-a, obezbijedila preko milijardu i po U.S. dolara za podršku ekonomskom, demokratskom i socijalnom napretku u Bosni i Hercegovini.