"Stabilizacijske snage" u Bosni i Hercegovini ce dobiti zamjenu vec u februaru 2004 a krajem ovog mjeseca Unija dovodi trupe u Makedoniju. Ovaj, prvi zajednicki vojni poduhvat evropske odbrane, bice ogranicen na 450 vojnika.
Moguci sukob u Iraku ne smije zasmetati evropskoj "Petnaestorici" ostvarivanja njihovih dugorocnih projekata, posebno ako se ticu starokontinentalne odbrane. U ime tog principa Englezi i Francuzi su zaboravili njihove oprijecnosti pa su ustanovili zajednicke prijedloge o pripremama smjene Nato trupa u BiH. Dokument je vec oglasen na nedavnoj sjednici ministara vanjskih poslova, koji su se sastali u Bruxellesu. Ujedinjeno Kraljevstvo i Hexagon su prezadovoljni ugovorom jer iako su im misljenja oprecna o "irackoj krizi", pokazale su svijetu da su u stanju ostvariti zajednicku misiju na Balkanu, pogotovo u BiH!
Raport o saradnji je znacajan jer su Paris i London usvojili antagonisticke stavove za trajanja nedavne krize Atlanskog saveza ciji je glavni ulog bio da dodijeli Turskoj "mjere zastite" sto ih je ta zemlja trazila, kako bi mogla podnijeti poslijedice irackog sukoba.
Na samitu u Copenhagenu, odrzanom krajem 2002 godine, "Petnaestorica" su potvrdila "spremnost prihvatanja odgovornosti na Balkanu" i posebno u BiH!
Lord Robertson, generalni sekretar Atlanskog saveza, nakon posjete Washingtonu je potvrdio kako americka administracija razmislja o razmjestavanju svojih trupa na evropskoim teritorijama /sada ih je oko stotinu hiljada/ i o smanjenju prekooceanskog vojnog potencijala na Balkanu. Lord Robertson je istakao kako ne vjeruje da ce SAD kazniti Belgiju, Njemacku i Francusku zbog dugotrajnog blokiranja NATO-vog sporazuma oko Turske.
Danas se postavlja novo pitanje: -Kako ce se ponasati Bushova administracija, nece li ona "de facto" zakociti jedinstveno pokretanje evropske odbrane?Za sada nema pravog odgovora jer je sve -nepredvidljivo! Evropska "Petnaestorica" su zabrinutost pretvorile u optimizam te mjesecima isticu i raduju se zajednickoj sigurnosnoj politici starog kontinenta zahvaljujuci kojoj je, navodno, uspjesno ostvarena zamjena UN policajaca u BiH!
Ne zaboravlja se ni 450 osoba koje ce za nekoliko dana krenuti prema Makedoniji. Ipak se istice kako ce : "zamjena 12 hiljada NATO vojnika sto jos uvijek osiguravaju mir u BiH biti slozenija i dugotrajnija ali ce pospjesiti vaznost EU, u oblasti i dalje"!
London i Paris smatraju kako ne treba pregovarati niti otvarati ugovore nastale u Daytonu 1995 ali isticu da, takodjer, EU ne moze presudjivati /ne/suglasnosti bosanskih autoriteta o jedinstvenom istupanju. Unija, mora biti "vojno otporna" sto znaci kako mora biti jednako snazna kao NATO, kojeg zamjenjuje. U Sarajevu, snage SFOR-a vec upozoravaju kako postoji opasnost o ponovnom rasplamsavanju "interetnickih sukoba"!
"Ako smanjimo snage na sest ili sedam hiljada vojnika, one vise nece biti interpozicione ali cemo zajednickim djelovanjem svih evropskih snaga ali i s Atlanskim savezom, moci komandovati u BiH".
Francuzi i Englezi su suglasni da se, tako slozena akcija ne moze izvesti bez Amerike, cija je pomoc neophodna da BiH postane "vazeca i jedinstvena drzava"!
Dzana Mujadzic